ana sahipe
1
2
3
4
5

Haftalık Siyasi İlmi Gazete - Doğu Türkistan Haber Merkezi Yayını

2. Çin Uygurlara Uyguladığı Baskıyı Daha da Artırdı;

"11 Eylül Olayı"ndan sonra Çin hükümeti, bir yandan uluslar arası arenada Uygurları " Terörist" olarak göstermeye çalışırken bir yandan da terörizme karşı savaş adı altında "Doğu Türkistan'da temel insan haklarini ihlal ederek Uygurlara uyguladığı çeşitli baskı ve bastırma hareketlerini daha da artırmıştır.
Örneğin "Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi"nin Doğu Türkistan'dan direkt olarak aldığı güvenilir haberlere göre "11 Eylül Olayı"ndan sonra, yani 20 Eylül günü, Uygur Özerk Bölgesinin başkenti „Ürümçi“ şehrinde sözde Uygur Özerk Bölgesi Jandarma ve Polis teşkilatları acele bir toplantı yaparak "Eylül Olayı" ve Uluslar arası Terörizme karşı savaş durumu, bizim Şinjiang'daki milli bölücüleri yok etmemizin en iyi fırsatıdır" diye konuşmuş ve aynı zamanda bu yıl Nisan ayında başlatılan "Sert darbe Verme Harekatı"nı tekrar başlatıp, şüpheli kimseleri hemen yakalayarak; önce tutuklamiş, daha sonra soruşturmasının yapılması için tüm polis birimlerine acil emir vermiştir". Sonuçta "Doğu Türkistan'ın Uygurların çoğunlukta yaşadığı şehir ve köylerinde durum aniden gerginleşmiş, istedikleri gibi adamları tutuklama ve adaletsiz mahkeme yargılamalarıyla idama hükmetme ... gibi insanlıkla bağdaşmayan kanunsuz uygulamalar yeniden başlamıştır. İstatiklere göre "11 Eylül Olayı" ından günümüze dek geçen iki aydan fazla bir zaman içinde 3 binden fazla Uygur Türkü siyasi ithamlarla Çin polis teşkilatı tarafından tutuklanmıştır.
Doğu Türkistan'ın Gulja, Aksu, Kaşgar, Hotan, şehirleriyle Şahyar, Üçturpan ve Unsu başta olmak üzere bir çok nahiyelerinde ardı ardına 9 kez açık mahkeme oturumu yapılarak 13 Uygura idam cezası vermiştir. Bunların hepsine "devleti bölmeye çalışan, illegal dini faaliyetlerle iştigal eden" gibi siyasi sindirme itamlari yapılmıştır.
Çin hükümeti Uygurları geniş çapta bir bastırma /ezmeyle yetinmeksizin, merkezi hükümetin " Doğu Türkistan'a karşı uyguladığı askeri ve siyasi açıdan yürüttüğü zorba hareketlerini de kat kat artırmıştır.
Örneğin: Çin Haber Ajansları yayınladığı haberlerinde gösterildiğine göre " Eylül Olayı" ve Afganistan'daki askeri operasyon başladığından buyana Çin Askeri organları Afganistan'daki Teröristlerin gizlice Çine girmesini önlemek ve sınır emniyetine koruma bahanesiyle Çin'in Lan Zhou askeri üssüne bağlı 7. Askeri ve deniz komutanlığının kara harekatı kısmını Doğu Türkistan'ın Afganistan sınırına yakın olan Kaşgar bölgesine getirmiştir. Ayrıca Çin hükümeti Kasım ayının başlarında 15 bin kişilik Çinli memuru özel olarak Uygur memurlarının güya siyasi sorumluluklarını yükseltmek ve Uygur otonomiye özerk bölgesinin siyasi istikrarina hizmen için Pekinden Ürümçi'ye gönderilmiştir. Bunların gelmesi Uygurlar üzerindeki siyasi baskının daha da artmasini ve Doğu Türkistan'daki yerli milletlere mensup kukla memurların daha fazla çaresiz duruma düşmesi demektir. 


©KIVILCIM- Her Hakkı Saklıdır..20/12/2001 18:46