ana sahipe
1
2
3
4
5

Haftalık Siyasi İlmi Gazete - Doğu Türkistan Haber Merkezi Yayını

5. Çin Hükümeti Uygurları Terörist Göstermeye neden bu kadar yeltendi?

Daha önce Çin hükümeti Doğu Türkistan'daki durum hakkında "bu yerde hiçbir problem yok, milletler bir arada, halk esenlik içinde yaşıyorlar." gibi yalan sözlerle uluslar arası toplumu aldatarak Doğu Türkistan'daki gerçek durumu gizlemeye uğraşıyordu.
Çin resmi makamları "Doğu Türkistan" kavramının, Uygurların özgürlük problemini ve Doğu Türkistan teşkilatlarını.dile getirmekten son derece korkuyorlardı. Onlara göre Doğu Türkistan meselesi hakkında konuşmak Doğu Türkistan problemini itiraf etmek ve onun uluslar arası etkiye sahip olmasına kapı aralamak olarak görülüyordu. Fakat Çin hükümeti bu kez alışkanlığının tamamen aksine hareket ederek, ufak-büyük toplantılarda Doğu Türkistan ve Uygurların özgürlüğü konusunda çok kez konuşma yaptı. Önceleri Doğu Türkistan meselesinin uluslar arasında tanınmasından korkarken, şimdilerde bu meseleyi bizzat kendileri dünya kamuoyuna ilan etti! Bunu Çin hükümeti için "gerceklerı görmeye çalişma olarak " desek abartmış olmayız!
Çin bu kez bir taraftan Doğu Türkistan meselesini ne yapsa da gizleyemeyeceğini, Doğu Türkistan meselesinin uluslar arası bir mesele haline geldiğinin açık ipadesidir. Dolayısıyla Doğu Türkistan meselesini açık olarak itiraf etme karşılığında daha büyük bir kar sağlamaya çalıştı. Bunun en iyi çaresi de Amerika ve tüm dünyanın dikkati Islam Bayrağına bürünen teröristlere çevrilirken bu fırsattan istifade ederek Uygurları da "terörist" ilan etmek ve uluslar arası kamuoyunu buna inandırmak idi. Eğer bu amacına ulaşırlarsa, Uygurların özgürlük hareketleri uluslar arası destekten mahrum kalacaktı. Çin, Amerika ve onun safında yer alan müttefikleri de Uygurlar meselesinde kendilerini ayıplama-tenkitlerinde korunabilecekti. Böylece Çin, Doğu Türkistan'da Uygurlara Özgürlük isteyenleri tamamen yok etmekle sonuçta Doğu Türkistan'ı ilelebet kendi avucunda tutmaktan ibaret rezil hedefine ulaşacaktı. Çin hükümeti önce Uygurları "terörist" ve müsluman" Bölücü" diyerek ilan etmeye çaliştiğı için, Amerika ve uluslar arası kamuoyu buna inanır ve bizi destekler düşüncesindeydi. Fakat iş o kadar kolay olmadı. O yüzden de onlar baya zorlanarak ta olsa Uygurların terörist olduğunu ispat etmeye çalıştı. Ilk önceleri Uygurları Taliban ve Usame B.Laden'le ilişkilendirmeye çalıştı. Bu da tutmadıktan sonra Uygurların işledikleri sözde "terör Faaliyetlerinin" aslı olmadağı ortaya çıktı. Ama uluslar arası kamuoyu Çin'deki istibdat ve zorba hakimiyetin uydurma ithamlarına inanmadı. Çünkü gerçek terörist Çin'in kendisi idi ve dünya insanları Çin'de insan haklarının çok feci bir şekilde ihlal edildiğini, özellikle de Uygurlara yönelik olağanüstü baskı ve ezme politikasının uygulandığını iyi biliyordu. O yüzden de Çin'in Uygurları terörist diye karalama kampanyası kendisi hırsız olduğu halde bir başkasını hırsız ilan etmek gibi bir davranış olup, neticede Çin'in rezil olmasıyla sonuçlandı.

©KIVILCIM- Her Hakkı Saklıdır..20/12/2001 18:46