ana sahipe
1
2
3
4
5

Haftalık Siyasi İlmi Gazete - Doğu Türkistan Haber Merkezi Yayını

Haber Başlıkları 

20 Aralik 2001, Sayı: 50

"11 EYLÜL OLAYI"NIN UYGUR ÖZGÜRLÜK DAVASINA GÖSTERDIĞI ETKI

 


 

 

Yukardaki resimde Çin Hükümet sözcüsü Cu Ban Zao Pekinde batılı basın mensublarına Uygur Türklerini ve Uygur teşkilatlarını terörist olarak ilan etmeye çalişmaktadir.

 

 

1. Çin Hükümeti Uygurları Terörizmin Kurbanı Yapmaya Çalıştı:

"11 Eylül Olayı"ndan sonra dünya konjonktüründe beklenmedik değişikler vuku bulmaya başladı. Dünyanın güçlü devletlerinden sayılan Rusya ve Çin, aynı şekilde Afganistan'a komşu olan Pakistan ve orta Asya devletleri bu olaydan kendi amaçları için yararlanma yarışına girdiler......(devami)


2. Çin Uygurlara Uyguladığı Baskıyı Daha da Artırdı;


"11 Eylül Olayı"ndan sonra Çin hükümeti, bir yandan uluslar arası arenada Uygurları " Terörist" olarak göstermeye çalışırken bir yandan da terörizme karşı savaş adı altında "Doğu Türkistan'da temel insan haklarini ihlal ederek Uygurlara uyguladığı çeşitli baskı ve bastırma hareketlerini daha da artırmıştır.....(
devami)


3. Uygurlar Gerçekten Terörist mi ?

Çin hükümeti 11 Eylül Olayından sonra Uygurları "Terörist", Uygur Teşkilatlarını ise "Terörist Teşkilatlar" olarak karalamaktadır. Biz Çinin bu tür ithamlarına hemen itiraz etmeden önce şuan dünyada en çok dile getirilen Terör, Terörist ve Terörist Teşkilatların ne olduğunu tanıyalım: Terör belli şahıs ya da grubun kendi amacına ulaşmak için kullandığı zorbalık gibi uygun olmayan davranışlara başvurmasıdır. .  (devami)


4. Uluslar arası Teşkilatların Uygurlar Meselesine Karşı Tutumu;

Gerçi Çin hükümeti bu kez terörizme karşı mücadele bahanesiyle hak-batili alt üst ederek, Uygurları terörist ilan etmeye elinden gelen tüm imkanlarını kullanmış olsa da, yine de planladığı hedefine ulaşamadı. Ister Amerika'da olsun, ister Avrupa Birliğine üye diğer ülkelerde olsun onları hiçbiri Çin'in Uygurlar konusundaki nahak ve yersiz fitne ve ithamlarına inanmadı..... (devami)


5. Çin Hükümeti Uygurları Terörist Göstermeye neden bu kadar yeltendi ?

Daha önce Çin hükümeti Doğu Türkistan'daki durum hakkında "bu yerde hiçbir problem yok, milletler bir arada, halk esenlik içinde yaşıyorlar." gibi yalan sözlerle uluslar arası toplumu aldatarak Doğu Türkistan'daki gerçek durumu gizlemeye uğraşıyordu.. .. ( devami)


©KIVILCIM- Her Hakkı Saklıdır..20/12/2001 18:46